Výběr anglického sedla

Anglická sedla jsou nejrozšířenější typ sedel, který může zařadit do tří hlavních kategorií: všestranná, skoková a drezurní. Všechna tyto sedla mají 2 základní ukazatele ukazatele velikostí, a to šířka komory a délka posedlí. 

Obrovskou chybu, kterou dělá drtivá část koňáků je ta, že kupují sedla právě pouze a jen dle šířky komory, která je i navíc často měřena v jiné výšce polštářů. Neuvědomují si, že koňský hřbet má různá zaúhlení, prohnutí, sklon apod., stejně jako jsou sedla šita s různými typy polštářů a na různých kostrách, kde není myšlen jen materiál, ale hlavně jejich tvar. 

Pasování sedla je tedy jako hledání správného dílku puzzlí, které ale může mít při nevhodném výběru trvalé zdravotní následky pro koně. Máte-li vašeho 4 nohého parťáka rádi, nepodceňujte správné napasování, jde o pohodu a hlavně zdraví vašeho miláčka.


Komora

Komora je ta část sedla, u které volíme velikost podle kohoutku koně. 

Typ komory

Dle výšky kohoutku volíme typ komory: 

  • uzavřený - vhodný pro široký a zároveň nízký či střední kohoutek
  • polootevřený - vhodný pro střední až vyšší kohoutek
  • otevřený - úzký a zároveň vyšší až vysoký kohoutek
Zleva: komora uzavřená, polootevřená, otevřená
Zleva: komora uzavřená, polootevřená, otevřená

Šířka komory

dle šířky kohoutku volíme šířku komory:

  • úzkou - vhodná pro vysoký kohoutek, koně úzké v plecích, strmé lopatky
  • střední - vhodná pro užší i střední kohoutek, sedí na většinu koní s "konfekčním" hřbetem
  • širokou - vhodná pro široký kohoutek, koně s mohutnějším hřbetem
  • extra širokou - vhodná pro koně "sudového" typu, tedy rovná široká záda bez kohoutku.

Správné měření komory. Zde otevřená komora 2 (14cm)
Správné měření komory. Zde otevřená komora 2 (14cm)

Šířku komory u sedel s vlněnými polštáři značíme:

  • 1 - 12 cm (úzká)
  • 2 - 14 cm (střední)
  • 3 - 16 cm (středně široká)
  • 4 - 18 cm (široká)
  • 5 - 20 cm (extra široká)

U sedel s latexovými polštáři platí -2 cm u každého značení, tedy 1 - 10 cm, 2 - 12 cm, ...


Šířka komory je vždy měřená jako vnitřní rozměr v cm mezi konci polštářů sedla.


Vždy je nutné brát na vědomí, že různá sedla mohou mít polštáře našité v různé výšce. Jedno sedlo s komorou 2 sedět může, druhé nemusí.


Tabulka velikosti není pro výrobce nijak závazná, proto stejně jako různí světoví výrobci oděvů, tak i různá většinou prestižní sedlářství, si mnohdy označují komory dle své stupnice. Můžete se tedy u některých výrobců setkat s označením 28, 30, 32 či M, L apod. Jedno sedlářství pod tímto označením udává většinou jinou šířku komory než druhé. 

Vždy je tedy dobré si před koupí sedlo nechat správně přeměřit. To platí i u sedel, které mají jasná označení 1 až 5. Bohužel vyražené označení komory nemusí vždy odpovídat správné šířce komory a nemuselo by vašemu koni správně padnout. Sedla z druhé ruky mohou mít totiž kostry různě upravovné, čísla se již v nepžřeráží.

Tvar komory

 dle tvaru kohoutku volíme tvar komory

  • Do U - komora je nižší a nechává více prostoru po stranách, výborná volba pro koně s nižším a širším kohoutkem, tedy kulatý hřbet.
  • Do V - vhodná pro kteří nepotřebují tolik místa po stranách, ale pro kohoutek, tedy pro koně, kteří mají vyšší a užší kohoutek.

  • Tvar komory je velmi důležitý! Komora do U velikosti 3 má sice 16 cm na konci polštářů stejně jako komora do V též velikosti 3, ale na jiných místech je rozměrově zcela jiná! Nemá tedy smysl hledat pro svého koně sedlo jen podle čísla komory. Ať vyzkoušíte x sedel jedné velikosti, nemusí sedět díky tvaru komory a sedlovým polštářům ani jedno. Vždy je tedy nutné zohlednit všechny parametry.


Zleva: komora do U, komora do V
Zleva: komora do U, komora do V

Polštáře 

Velmi důležitou roli hrají při pasování sedla i polštáře. 

Výplň

U kvalitních sedel jsou polštáře obvykle latexové nebo plněné pravou ovčí vlnou. U hobby sedel se setkáváme spíše se syntetickým plněním nebo s patentovaným plením polštářů, jako je například Cair či Flair systémem.

Latexové polštáře jsou úzké, velmi kontaktní, vhodné pro zkušené jezdce. Jejich nevýhodou jejich stálost, tedy není tak jednoduché je napasovat přímo na koně, jako u vlny. Na druhou stranu u jiných typů polštářů nedocílíte takového kontaktu s koněm, který je u vyšších úrovní jezdectví tak důležitý.

Vlněné polštáře jsou z pravidla vyšší, dobře tlumící nárazy jezdce a proto jsou vhodné i pro začátečníky či koně s citlivějšími zády. Jejich výhodou je tvarovatelnost, kdy vám sedlář může sedlo na koně dopasovat či vlnu, která má svoji životnost, zcela vyměnit. Pokud tedy jezdíte jen hobby bez vyšších sportovních ambicí a nemáte v plánu v budoucnu sedlo měnit (např. díky přesvalení koně v tréninku, nestálé stavbě hřbetu mladého koně), je pro vás vlněný polštář ideální.

Syntetické plnění má podobné vlastnosti jako vlna, jen jeho "sesedání" je rychlejší a netlumí tak dobře nárazy. Výrobci toto plnění volí hlavně z ekonomické stránky, proto ho najdeme např. u sedel Norton, Daslo, Wintec, EHL apod. Zpravidla se jedná o levnější značky. 

Cair či Flair systém je takové plnění polštářů, kdy je sedlo plněno z části vlnou či syntetikou a je doplněno o vzduchové polštářky, které mají za úkol rovnoměrně rozkládat váhu jezdce. Nevýhoda je, že v závislosti na teplotě mění vzduch svůj objem a polštářky tedy mohou buď tlumit velmi málo nebo naopak na koňská záda tlačit. 

Typ polštářů

Hlavní roli u polštářů hraje jejich typ, který volíme dle bočního profilu hřbetu, tedy jestli má kůň záda rovná či střechovitá v různém úhlu. Typy máme dva:

Plochý - při pohledu zezadu na polštáře vidíme, že svírají určitý úhel. Tento sklon je vhodný pro koně, kteří mají záda střechovitá.

Klínkový - jedná se vlastně původně o plochý polštář, který je vypodložen tzv. klínkem. Polštáře jsou tedy při pohledu zezadu zcela rovné. Tento typ polštářů je vhodný pro koně s rovnými zády.

Při výběru polštáře tedy musíme najít takové sedlo, aby polštáře svíraly stejný úhel, jako je sklon koňského hřbetu. 

Délka polštářů (sedla)

Další hlavní ukazatel je délka sedla. Sedlo sedláme tak, aby ramena komory ležela alespoň 2 prsty za lopatkou. Takto položené sedlo NESMÍ zasahovat koni za poslední žebro.

Pokud by kůň nosil příliš dlouhé sedlo, vedlo by to k poškození měkkých svalových a vazivových tkání v oblasti přechodu hrudní a bederní páteře. Dlouhodobé používání takto dlouhého sedla poškozuje i hlouběji uložené bederní svalstvo a střední hýžďové svaly. 

Délku sedla většinou stanovuje délka posedlí + délka polštářů za zadní rozsochou. Pokud jste tedy větší jezdec a váš koník má kratší hřbet, nabízí se varianta tzv. francouzského polštáře, který je krátký a končí hned na hranici zadní rozsochy. 


Z leva: plochý, klínkový a francouzský polštář
Z leva: plochý, klínkový a francouzský polštář

Stále si nevíte rady a máte zájem o nějaké sedlo od nás? Rádi vám poradíme :) Stačí zaslat foto hřbetu vašeho koníka na náš e-mail [email protected]